Pozor, užovka!

Napsal nám pan Lukáš Pazourek:

ve čtvrtek 11. 5. odpoledne jsem při venčení psa u rybníka poblíž rybochodu objevil 3 mrtvé užovky podplamaté

https://cs.wikipedia.org/wiki/Užovka_podplamatá

usmrcené s největší pravděpodobností při kosení trávy týž den. Bylo by prosím možné na tuto skutečnost upozornit pracovníky městské zeleně a případně je poprosit o zvýšenou opatrnost? Myslím, že postačí při sečení občas zadupat a ony již utečou sami….

Dále v pátek 12. 5. jsem na cyklostezce na ulici Na Volvách pod schody ze starého sídliště objevil přejetou (zřejmě jízdním kolem) užovku hladkou

https://cs.wikipedia.org/wiki/Užovka_hladká

Vzhledem k těmto skutečnostem jsem Vás chtěl požádat zda-li by bylo možné veřejnost nějakým způsobem informovat o výskytu (nejen) těchto chráněných živočichů.

Například pomocí infotabule či značky, umístěné na cyklostezce.

Dále by těmto živočichům určitě pomohlo vybudování vhodně umístěných úkrytů (např. hromady kamení) na slunných stanovištích u vody.

Ze strany města jsme dle žádosti pana Pazourka upozornili pracovníky provádějící sečení trávy na potřebu dbát zvýšené opatrnosti.

Tímto apelujeme na občany, že ač setkání s užovkou není pro každého příjemné, aby užovkám nechali trochu svobody a bezpečného prostoru, případně jak píše pan Pazourek: “stačí zadupat, utečou”.

Post Author: admin

Správce webových stránek města Ivančice. tel.: 546 419 435 e-mail: tichy@muiv.cz, muiv@ivancice.cz